pokerface
Miljö träning och spårn ing
Ja det är vad som hänt nu det senaste dagarna.
Spåret gick mycket bättre poker går mer i spåret och har nosen i backen mesta dels av tiden. Och han virrar inte runt lika mycket som han har gjort innan .Chifens spår gick också super bra gjorde en lite svår sträcka la spåret över en stig som var ca 2 meter bred där det går mycket hästar, hundar,människor och vilt och det fixade han galant. Så det var en super dag det.
Sen i kväll har vi haft lite miljöträning med kursgruppen idag, Vi var i sjöbo och gick bland folk, bilar, moppeder och springade barn, Vi gick över trä broar, galler broar, På olika sorts underlag, Och tränade lite balans,körde med kundvagnar ,Gick i trappor. Och det gick kalas bra. Så det har varit bra övningar.
Och chifen har börjat gå upp mer i vikt nu . Innan vi började utredningen vägde han ca 31-32 kg Och nu väger han nästan hela 38-39 kg. Och det värmer i hjärtat att det äntligen (förhoppningsvis )är bättre nu .
Det var allt för stunden .
Skrivet av pokerface, 2009-09-24 22:55
skönt att han har gått upp så mkt i vikt!! Hoppas det betyder att han blir helt frisk :)
kram
Skrivet av tezze_makea, 2009-09-25 10:41
Åh vilken skön tid i livet det är för er just nu, det känns som om allt klaffar iallafall i hundvärlden ;o) Tänk att Chifen har gått så mycket i vikt, det är ju underbart!!! Den övre bilden på de båda är ju underbar, ja den undre än gullig den åxå men jag fastnade extra mycket för den övre...Å sen miljöträningen gick ju hur bra som helst, JäTTEKUL!!!!!!
Ett litet GRATTIS till alla underbara framgångar på alla fronter med hundarna!!!!!!
Ha en trevlig helg!!!
Massa kramar Linda, Jojje och Milou.
Skrivet av andersson, 2009-09-25 14:09





Hej va kul att chifen mår bättre aldrig kul med dåliga hundar
kul att han hittat nosen att sätta ner det lila vilddjuret *S*
ha en bra dag
kram Anki
Skrivet av AoB, 2009-09-25 08:18