pokerface
Tävli ngs debuten
Ja då var den gjort äntligen och mina nerver höll bättre än vad ja hade kunnat tro.
Inte för att det gick så bra men ändå , Nerverna spökade lite men det känndes över lag bra.
Var första tävlingen för mig så hade inte så stora förväntningar utan ja ville själv känna på hur det var. Och det fick ja också göra. Och detta är också min första hund ja tränat och tävlat med.
Dommaren var ja väldigt nöjd med tyckte hon var rättvis och dömde bra .
Väldigt snäll och trevlig och berättade och vissade väldigt nogrant för en liten nybörjare som mig hur det skulle gå till väga,Kännde mig genast mycket säkrare och lugnare då .
Poker skötte sig bra .Var mer jag som tabbade mig lite och fick till en början platsliggning bredvid en pippande, gnyande och skällande hund.
Annars fungerade han fint och fick toppen poäng.
(Förutom dom nollade momenten platsen,inkallning,läggande.) Men vad gör det?
Vi hade det kul iaf och dom momenten som han fixade var super bra.
Tandvisning 10
linförighet 7 (snusar, lite långtfram i svängarna ,okoncentrerad)
ställande 9
apportering 8(snusar på apporten)
hoppöverhinder 9
helhetsintryck 7 (okoncentrerad)
kom sist av 7 ekipage.
Jag är jätte nöjd över pokers insats , Var nog mer ja som tabbade mig som vissade att ja var skuttsingen nervös. Men nu är debuten gjort så det är bara att tuta och köra.
För ja är så stolt över min lillkille så det finns inte. !
Avslutnings vis
Skrivet av pokerface, 2010-05-02 23:13
Duktiga ni!! Poängen va ju riktigt bra förutom dom förskrämliga nollorna. Nästa gång tar ni det om matte håller nerverna i styr ;D
Grattis till debuten!
kram
Skrivet av tezze_makea, 2010-05-03 13:33





duktiga ni har varit kul du själv är nöjd grattis till debuten
Kram Anki o Becky
Skrivet av AoB, 2010-05-03 07:39