En bra gratis blogg
Lista bloggar Om Bloggis
Skapa konto Logga in
mickis89

Mickis Backlund

Gott nytt år alla!

Japp då var det ett nytt år, 2010! Hoppas ni alla hade en trevlig nyårsafton.

Vi har denna vecka haft strul med våra väskor som blev kvar i Calgary men vi fick de äntligen igår, 30 min innan träningstiden var slut så det blev 20 mins träning igår efter varit lediga i 2 dagar då vi inte har kunnat träna utan våra grejer! Efter träningen åkte vi och käkade middag innan det var dags att bege sig av från Houston till San Antonio där vi spelar idag. Så vi spenderade nyårsaftons kvällen med en 3 timmars buss resa och kom fram till hotellet vid 23.30 och då låg man och väntade in det nya året och sen släkte vi lampan och sov!

År 2009 slutade inte så bra för oss, vi förlorade 2 raka matcher förra helgen mot Manitoba Moose, första med 1-4 och den andra 1-2 efter straffar! Personligen gick det ganska bra i båda men hade svårt att få in pucken! Men kämpade och jobbade på bra.

Skönt att se att det går bra för Sverige i JVM, 7-1 seger igår ger mig hopp om en guldmedalj.

Som sagt idag spelar vi mot San Antonio, vi möter de imorgon också och sen spelar vi mot Houston på söndag. På måndag flyger vi hem igen och på tisdag landar min bästa vän Oskar på flygplatsen i Vancouver!! Det ska bli grymt kul att få besök av honom i några veckor! Ser jag verkligen fram emot.

Hoppas ni alla får en bra start på det nya året och jag hoppas att det nya året ger oss 3 segrar och Sverige ett JVM guld!!

Skrivet av mickis89, 2010-01-01 16:47

Nu händer det saker!!!!
Upp till Calgary o visa vad du kan.
Nu vill vi se en DJÄVLA inställning som kommer att få dig kvar "där uppe"!
LYCKA TILL

Skrivet av KRAI, 2010-01-26 23:18

Grattis Mickis, rolig läsning i VLT.
Bit dig fast i NHL sargen som en terrier nu : )
Lycka till och ha roligt!

Skrivet av Micke Luring, 2010-01-27 09:45

Gott.
Mål i andra matchen, GRATTIS.
Även förtroendet att lägga en straff. härligt!

Skrivet av KRAI, 2010-01-29 10:27

Lycka till och kör hårt.
I kväll spelar min 13-åriga son i Malmö Arena, häftigt.

Skrivet av Springfritz, 2010-01-29 12:19

Hej Mikkis.
Hoppas du har det bra "over there".
Följer dej mycket härifrån Sverige.
Det var ett tag sen sist.
Har ju inte ens hunnit gratulera dej till titeln förra våren.
Hoppas vi ses på midsommar i Leksand eller något sånt.
Spela som jag vet att du kan så sär jag dej snart på tv på viasat hockey.
I calgarytröjan.

MvH Din tremänning i Leksand
Peter Backlund

Skrivet av Peter Backlund, 2010-02-03 14:05

Kommentera:

Signatur:
Skriv här: