Mickis Backlund
3 vinster 1 förlu st, bra roadt rip
Den senaste roadtripen gick bra för oss, vi vann 3 matcher och förlorade 1. Det var skönt att vi kunde vända trenden efter 3 raka förluster innan roadtrippen. Vi vann de två första matcherna mot Peoria och Chicago men förlorade sedan mot Rockford efter en riktigt platt match av oss. Sen i söndags flög vi vidare till Toronto och spelade där i tisdags och där blev det vinst med 3-0. För mig gick det okej på resan, jag gjorde en riktigt bra match mot Chicago och en bra match mot Peoria men sen gick det sämre mot Rockford och Toronto!
I Onsdags flög vi hem och sen i torsdags fick vi en ledig dag så då passade jag på att åka till IKEA och köpa lite julsaker till lägenheten och lite glögg, köttbullar, rökt lax (till malin o mamma), pannkakor och kaviar. Sen idag fredag hade vi träning igen på morgonen och sen efter den åkte jag och typ 10 till från laget och besökte sjukhuset och hälsade på lite sjuka barn och önskade de en trevlig jul! Sen efter det blev det lite julshopping.
Imorgon är det match igen hemma mot Rochester och vi möter de på söndag också. På söndag kommer mina "föräldrar" från Kelowna och tittar på matchen och efter matchen ska jag och Carsen Germyn, som var deras första spelare att bo med de ut och äta middag med Ingy och Barry.
På måndag är det träning som vanligt och sen på tisdag flyger vi till Toronto och tar sen bussen vidare till Hamilton och spelar där på onsdag. Sen är det match på fredag igen mot Rochester borta och sen avslutar vi roadtripen i Hamilton igen på söndag. Nästa söndag landar min kära mamma och stora syster i Vancouver och jag ser verkligen fram emot att få träffa de igen! Nu är det inte långt kvar! Måndagen den 14e december landar jag i Vancouver och då får jag äntligen träffa de igen!! Ska bli så kul.
Nu är det inte långt kvar till julen och jag ser verkligen fram emot att får fira julen i år då jag de senaste två åren varit borta med juniorlandslaget och spela JVM och inte kunnat fira jul på riktigt! Så det ska bli riktigt roligt att fira julen igen!
Nu är det dags att gå och lägga sig och sova, tidig morgon- värmning imorgon, 09.00 på is.
Skrivet av mickis89, 2009-12-05 07:15





Nu är det dags att uppdatera bloggen :)
//Percy
Skrivet av Percy, 2009-12-19 10:45