Fakespears blogg
Grattis
På senaste tiden har jag fått väldigt många grattis, och jag förstår det inte riktigt. Varför gratulerar ni mig? Okej, jag mår jättebra just nu, men är det verkligen det som ni gratulerar mig till? Jag har träffat en jättetrevlig människa som jag älskar att umgås med, är det vad ni gratulerar mig till? Kan så vara, men det är ju isf konstigt om ni inte träffat henne, ni kanske tycker hon är värsta kräket, är det då värt att gratulera?
Jag tror det är lite av en samhällssyn. Att det man gratulerar någon till att leva ett dubbelliv, för singellivet är inte lika uppskattat. Man skall leva sitt dubbelliv för att vara accepterad i samhället på ett riktigt sätt, då får man gå på parmiddagar och det ställs aldrig en extra fråga ifall man går på restaurangen. Det kan jag garantera att det gör om man går dit ensam, och det är inte så roligt som singel.
Fortsätt att gratulera mig, iaf om du tycker jag förtjänar en gratulation, men motivera varför du gratulerar mig. Ställde den frågan till en Iransk kollega på vår försäljningsavdelning. Han svarade: "För att du slipper ragga för att få till det. Det finns i kalendern". Ett ärligt och bra svar, jag uppskattar anledningen och förstår den.
Skrivet av fakespear, 2009-10-24 22:32
Jag tror inte det läggs någon värdering åt det ena eller andra hållet men jag vet att när man går från singelliv till dubbelliv så blir man uppfylld och lyckokänslor medan när man går åt andra hållet så innebär det sorg och separation. Jag tror det är därför singellivet fått en mer negativ klang än vad det kanske förtjänar. Länkade i mitt blogginlägg[1] till denna blogg. Säg till om du misstycker om detta.
[1] http://benu.blogg.se/2009/october/singel-eller-dubbel.html
Skrivet av Benu, 2009-10-25 20:23





Fast om man har träffat henne, så tycker man med ganska stor säkerhet att hon verkar vara en fantastisk människa! Och så skriver man man, vilken man inte borde, men då har man nog inte sagt grattis heller. Men jag är glad för att du är glad, det är du värd!
Skrivet av M, 2009-10-24 23:33