Anderssons Blogg
En regnig rapport från Borås
Vi har varit på Södra Älvsborgs kennelklubbs inofficiella vårutställning i Borås.
Det var 4 Aussie anmälda. Först ut var:
Door Keepers Nitwit Nelson kort och gott Nelson
Han fick 1:a pris med Hp och gick sen in igen mot Onidis Dimma och blev då BIR!!!
Grattis säger vi!!
Sen var det Milou och husses tur
Milou blev 1, 1 och fick HP.
Men för oss skulle han fått den största rosetten nånsin för fantastiskt uppförande, han skötte sig som en dröm. Förra utställningen skällde han bara EN gång men idag skällde han INTE ALLS!!!
En jättestor seger för oss!!!!!!! Mina killar var bäst!!!
Sen var det Chess Player Tarraks tur att visa upp sig i ringen
Nu skulle Milou tävla mot Tarrak om att bli BIR
Vann gjorde Tarrak, GRATTIS säger vi till Tarrak med Matte Tytti!!!
Fick även rapport från Hässleholm via SMS, Milous båda bröder Monster och Winston var där och ställdes ut. Monster blev 1, 2 med HP och Winston fixade hem 1, 1 med CK och sen 2:a bästa hane med Cert. Detta var Door keepers M-kulls första cert!!! GRATTIS till er!!!!
Skrivet av andersson, 2008-05-18 15:25
Vi tackar för grattiset!
Min matte tyckte det var jättekul att få träffa Monster (o hans husse o matte förstås) igen o glömde nog bort att vara nervös - så då kunde jag ju visa upp mina bästa sidor för domaren. Monster är en riktig snygging så honom får man se upp för när han lärt sig vad "stå fint/still" betyder. Tyvärr ville han inte ha ett dugg med mig att göra...hade nog gärna satt tänderna i mig i stället.
När bästa hane skulle utses var vår (enda) motståndare en flerfaldig int. champion så vi fick ta ett symboliskt varv i ringen innan han vann. Min matte var så road av att vi (en junior mot en multichampion) tävlade mot varandra o gratulerade Britt (Dreamcather´s). När vi sen kom ut ur ringen så gratulerade Lena oss till certet. Vadå cert? Hade inte sett att vi fått ett cert. Vi var ju jättenöjda med att ha fått vårt första CK!
Som avslutning känns det extra roligt, o jag tackar alla för det, när så många engagerar sig. Tina blev också jätteglad när hon fick veta! Sandra tjoade när Lena ringde henne o ni skriver i er blogg. Nu har man fått blodad tand igen - efter Malmöfiaskot så var man ju färdig att lägga av.
Hoppas vi ses snart - skulle varit kul med en syskonträff.
Skrivet av Winston, 2008-05-18 19:17
Grattis till fint resultat. Men visst är det väl också att farbror Tarrak vinner över Milou. *nickar* Fina lekfarbror Tarrak. :) Fina Milou också givetvis, men när det är Tytti och Tarrak som man möter i ringen så kan man ju bara inte vara ounnsam, ellerhur?!
Kram!
Skrivet av Malin & Lipton, 2008-05-18 21:02
Ja,det var tur att det löste sig. Snyggt och stått där på söndag med en massa tävlande och ingen mark. Baaa!!
Haha.. Är Milou också en förklädd retriver. ;) Fast jag tycker att det är härligt att han vill bada. Det blir så mycket enklare då, när dem som han igår skitat ner sig. Sen är det ju himla bra motion också.
Ullared låter trevligt - jag vill också!!
Ha en underbar dag och helg!
Kramar
Skrivet av Malin & Lipton, 2008-05-23 13:27





Stor grattis för både uppförande och pris, han är himla fin eran Milou :)
Skrivet av Josefin o Dex, 2008-05-18 19:13