Myshörnans Blogg - MyDesign
Kors, kors, och ännu ett kors
Jag var otroligt pysselsugen i mellandagarna, och hade stickat så långt jag kunde på den gröna tröjan. Måste rota reda på resten av stickbeskrivningen, och mer garn, innan jag kan fortsätta med den.
Så vad gör man? Jag hade en sten i fickan, en månsten, och det fanns lite ståltråd och mängder av pärlor i huset. Så jag satte igång.
Det rosa trasslet är ett halsband av rosa pärlor på fiskelina, och med ett väldigt fint kors som hänge. Av nån anledning använder jag det inte som ett halsband, utan som ett armband. Tycker det är jättehärligt.
Stenen är som sagt en månsten. Varför den heter så vet jag inte riktigt, men jag tyckte den var vacker, och jag tycker om att ha den i fickan. Nu blir det nog inte så mycket av den vanan eftersom jag virade lite guldfärgad metalltråd runt den, så att jag i stället kan använda den som halsband. När jag lindat en stund tyckte jag att det såg ut som ett kors, så det fick det bli.
Det röda korset var ett experiment med röd metalltråd. I ändarna, och i mitten, har jag satt en röd glaspärla, för att få lite liv i det hela. Tycker att den kanske är lite väl röd, men jag tycker mycket om den ändå.
Så mitt pysselsug resulterade i tre kors. Rätt härligt faktiskt. Tycker att korset är en vacker symbol. Rogivande, på nåt sätt.
Skrivet av Myshörnan, 2009-01-01 19:04





Jättefint! jag fattar inte vart du får alla idéer ifrån :)
Skrivet av Katta, 2009-01-01 22:32