En bra gratis blogg
Lista bloggar Om Bloggis
Skapa konto Logga in

La Miró, vardagens medelpunkt...

En stall dag

Idag har varit en stalldag och jag måste erkänna att det är verkligen där jag trivs bäst!

Först åkte jag dit på morgonen och släptte ut en glad Miro-boy =) Gjorde i ordning sakerna, gav han lite att mumsa på i hagen och sen bar det av hemåt igen. Var hemma ett tag och kollade lite på tv, tog det lugnt, man måste ju ta igen sig lite med på helgerna ;) Åt lite mat och sen bort till stallet igen =)

Och jag har verkligen varit duktig, har smörjt mina tre träns, fixar några bett, smörjt sadelgjordarna, 3 st. värst vad man samlar på sig... och sen smörjde jag även den tråkiga sadlen, men det blev fint! Tog också tag i benskydden, som hade bytt färg från svart till grått ;P

Jag red såklart det lilla trollet med och han hade jobbat på en lerinpackning hela förmiddagen vill jag lova...först skrittade vi runt skolan, Moa, Alva och jag. Tur att de står ut med mig och Miro, haha. Miro skötte sig prima balerina lite över halva rundan, sista biten hade han svårt att kontrollera sin enegri ;P Men men skönt att han är pigg och glad i allafall. Sen red jag ett tag i grusen och han var helt underbar, så fin!! Han är verkligen duktig och fin när han konsenterar sig på rätt saker =D Förtillfället är det lite mkt där upp i knoppen, men ju mer han får röra på sig desto bättre blir det!

Efter att ha varit i grusen var benen gråa och grusiga, jag som kämpat med att få han ren och fin innan ridpasset...så det blev ett litet "ben bad" för Miro, med hans "svarta schampoo" som ska förgylla den svarta färgen, hihi. Han blev i allafall svart i stället för grå, schampoot eller vattnet det är frågan. Blev sugen på att bada hela han, ska nog göra det när det är varmt någon dag, får inte glömma bort klenfinsen inom han ;P

Calle däremot fick ett helt kroppsbad så han är fin inför morgondagens tävling i Mörrum, jag ska följa med Moa den här gången med! Kan man inte delta själv får man väl vara åskådare... ska bli kul att komma iväg lite i allafall =D Så ni får alla hålla tummarna för vårat KLRK-ekipage!

Framåt kvällen åkte mamma bort med en IKEA påse full med gröntgräs, gissa om det var en liten svart som blev lycklig?!!?!?! men han börjar allt bli lite rund om magen, så får ta och minska lite på höet, just nu äter han nämligen så mkt han orkar. Han får inget kraftfoder heller, bara lusern med miniraler.... Han är full av energi ändå!!

När vi var hos veterinären sa han att jag kunde jobba på att få Miro ännu mer musklad, så han kan belasta musklerna istället för gaffelbandsfästet när han inte "orkar". Han har ju inte lite muskler nu, så han kommer bli ett riktigt muskelberg, big burtha Miro håller på att uppstå! För att hjälpa honom med det har jag nu tankar inriktade på spa, så han kan få simma. Var ju med Janice när de lämnade Buccie på spat och fick verkligen bra vibbar, och Buccan musklade ju sig jätte fint, så det vore kanske ett bra alternativ för att få Miro att hålla i framtiden?!! Isåfall vill jag få ihop det så han kan vara där när jag jobbar i Falsterbo, för då har jag ju ingen som kan ta hand om honom i Skåne...Det tycker jag är en bra plan, så nu blir det till att spara pengar för "shoppisen Tove", kan bli kämpigt, men ett bra slut mål kan få det att funka, bara svårt hur man kan få ihop pengarna, och när man väl har fått dem måste man ju kunna hålla i dem... men jag ska göra allt vad jag kan för jag vill verkligen ge Miro den här möjligheten, tror han hade gillat det, fast egentligen tror jag klenfisens favoritupplevelse där hade varit solariet ;)


Hoppas det kan bli verklighet!

Skrivet av LaMiro, 2009-05-09 23:18

Du glömde skriva att det var barnprogram du kollade på:)

Skrivet av Moa, 2009-05-10 18:21

haha, tecknat var det som erbjöds ;) haha, fast det var ju så tråkigt så jag somnade, så jag kan tyvärr inte berätta så mkt om det för dig...men det var ngt med magiska wings, tror jag det hette i allafall ;P

Skrivet av LaMiro, 2009-05-10 22:08

Kommentera:

Signatur:
Skriv här: