La Miró, vardagens medelpunkt...
Prylh etsen inom ridsp orten
Text utdrag ur mitt muntliga nationella i Svenska B
När jag hörde ämnet engagemang och påverkan visste jag direkt vad jag vill prata om, jag ville prata om något som påverkar mig själv. Men att knyta an det till häftet kändes svårt till en början, ända tills jag läste inledningens texten på sidan 12 ”Vi handlar som aldrig förr. Och resten av tiden organiserar vi våra prylar. Men nu börjar allt fler säga stopp”.
Är det verkligen så att fler börjar säga stopp? Jag tycker verkligen att det är en minoritet inom min sport, där prylfixeringen är en vardag. Man ska matcha och ha tipp topp saker.
Ridsporten är och kommer nog alltid vara en prylsport, desto mer och desto finare prylar, desto mer status, tråkigt men sant. Många kanske tror att ridsporten handlar om skitiga gamla kläder och funktionell utrustning, men så är inte bilden överlag, men självklart finns det dem som struntar i trenderna, i kvalitén och helt enkelt säger stopp, men hur blir man en av dem. Vill man bli en av dem? Vad ska man göra för att inte bli påverkad av alla coola produkter och modevåger som kommer?
Enligt alla trender ska ryttaren gå välklädd från topp till tå i märkeskläder. Ofta har man nog dyrare kläder till stallet än vad man har till vardags, vilket är helt sjukt egentligen...
De som till största del präglar modevågorna är ryttarna i världseliten, men vad ser man av dem egentligen, jo när de är ”fina” på tävlingsbanorna, man får aldrig se deras vardag och ofta är det sponsrade kläder som bärs och ska en ”vanlig” ryttare ha de kläderna får de lägga ut flera tusen.
Malin Baryard en av Sveriges världselitryttare var med och tog fram ett par nya ridstövlar och självklar blev det ett måste för alla prylintresserade. Tänk dig själv ditt barns fötter växer, de springer i leran och så vidare men får lätt ett par stövlar för 4000:- Det är vardag inom ridsporten.
Modevågorna är tydliga och detaljer och märkesutrustning är viktigt. Och det är svårt att stå emot, då kvalitén ofta finns hos märkesprodukterna.
Att ridsporten är så prylfixerad tror jag kan bero på att det är en individuell sport och alla vill synas på ett bra sätt. ”Kolla på den, ååhh den har det nya blablabla” Är det så här i flera sporter eller är det den såkallade snobbsporten ridning som är helt förblindad på prylar.
Den andra meningen i inledningen ”Och resten av tiden organiserar vi våra prylar” får mig att tänka på meeting, en tävling som pågår i flera dagar. Vad är det viktigaste för alla när de kommer fram till tävlingsplatsen och hästen är inne, jo att organisera sina prylar. Man ska ha en såkallad boxgardin, gjord i tyg med fickor och fack på, gärna med ens eget namn broderat på så att alla kan se att det är dina fina grejer de ska koppla till namnet. I boxgardin hänger man upp alla fina saker så att folk kan se det, gärna sponsor saker som väcker en ”avundsjuks oro” hos de andra. Man visar helt enkelt upp vad man har för att få status på både och utanför banan.
Det svåra är ju att man faktiskt blir lite glad av prylar, att ta på sig de där kläderna som betyder lite extra, att slänga på det där täcket för 2500:- känns bra. Men sen gäller det att försöka se baksidan, hur glad blir jag när jag tar in hästen och det dyra täcket är smutsigt och trasigt?!
Även om jag själv har mycket saker har jag svårt att förstå alla dessa barn som får t.ex. jackor för 3000:- när de fotfarande växer, det börjar redan i tidig ålder och på så sätt är det svårt att förända sporten, särskilt när alla duktiga förebilder har allt. Vore det kanske bättre om alla stora förebilder gick runt i skitiga gamla kläder och kom in med hästar i billig utrustning, eller hade det bara sänkt den lilla glamour sporten har?
Att människan är så fixerad vi prylar är skrämmande, vi dömer folk utifrån deras saker istället för deras personlighet och dess prestationer. ´
Jag vet att jag själv till stor del följer "trenderna", måste ju tyvärr erkänna det nu, haha. (Har allt på bilden förutom glitterspöt, ooops) Men det är så himmla roligt med prylar och Miro klär så bra i allt, hihihi
Skrivet av LaMiro, 2009-04-14 19:58
mmm verkligen. Joo visst är det så, men man kan ju ha märkeskläder till vardags med, haha! Men det värsta tycker jag är alla dessa barn...de växer och så men får lätt en jacka för 3000:- att ha i stallet o.s.v. det tycker jag är lite överdrivet. Men för oss som har växtfärdigt kan ju såklart satsa på kvalité :P Ofta är det mkt snyggare och har som sagt bätttre hållbarhet =D
Miro hälsar tillbaka med en stor kram!!
Skrivet av LaMiro, 2009-04-14 23:31
Jag tycker inte det är helt sjukt att man lägger mer pengar på ridkläder än på vardagskläder. Mina ridskor t.ex och byxor oxå för den delen använder jag i stort sett varje dag! Det är de enda kläderna jag sliter ut så jag måste slänga dom. De kläderna jag har till vardags utsetts ju inte för samma slitage och framförallt så används dom ju inte varje dag året runt! Jag betalar hellre lite extra för ett plagg som håller längre än billiga kläder som går sönder efter en månad.
Det kanske finns en anledning att världsryttarna inte använder billig utrustning, hur länge tror du en kingstonsadel håller om ryttaren rider 10 hästar om dagen, och hur bra tror du hästens rygg mår (som antagligen är värd ganska mycke pengar)?
Skrivet av "prylgalen", 2009-04-21 17:25
Jag förstår precis vad du menar och håller med dig, men saker och ting har blivit så överdrivet inom vår sport, och man dömer folk utifrån dess saker istället för dess prestationer.
Som jag även nämner finns kvalitén ofta hos märkesprodukterna och det gör ju att bilden lättare blir så som den är idag, man satsar på kvalité och det är bra. Men alla desssa barn som "skäms bort" det är så överdrivet....
Jag kan egentligen inte skriva ngt annat emot, haha. Då jag själv har tipp topp saker eller som Alva säger, the master of hästutrusting, det är helt enkelt så att det är kul med prylar :P
Skrivet av LaMiro, 2009-04-21 19:33





tänkvärd läsning, men håller inte riktigt me dej på alla punkter, tycker du inte det är viktigare att ha dyrare kvalitetskläder i stallet där man tillbringar som mest tid och där kläderna verkligen slits? ;) själv kan jag aldrig mer gå i ngt annat än ett par ariatskor haha :P
hälsa min prins!
Skrivet av sandra, 2009-04-14 22:50