En bra gratis blogg
Lista bloggar Om Bloggis
Skapa konto Logga in

La Miró, vardagens medelpunkt...

En snäll Snuffe!

Idag har varit en bra dag, tog snuffe vid lunch tid för att vi skulle få vara själva när det en än gång var dags att ge sig på longeringen... När jag kom ner i grusen såg jag att en ridskolehästs täcke gått upp, det satt bara fast runt bogen, hängde och slängde... och när de skulle försöka fånga in den så sprang den runt, usch! Men snäll som Snuffis var idag så skötte han sig, han bara kollade på alla hästar som sprang runt som om de vore idioter :P

När jag skulle börja longera tog han lite galopp istället, men inte hingstigt, utan han mest sträckte ut kroppen och njöt och när han galoppat av sig så fint i linan skötte han sig prima ballerina =) Stolt Idag var svarta hingsten som borta, precis vad jag önskat mig :P

Han var super uppmärksam på alla signaler jag skickade ut och så duktig har han nog aldrig varit och igår som det såg så hopplöst ut :P Det vänder fort.

Sen fick han äta lunch/middag ute i solen och vara ute lite längre =)

I skolan var jag bara en stund på förmiddagen, hade bara två lektioner, men när jag var klar med Miro var det till att plugga lite hemma, men det är mkt bättre, lugn och ro och man kan själv planera när man ska göra saker och ting =)

Sen åkte jag bort och kollade in den nya tränaren och jag blev inte ens lite imponerad så hon är iallafall ute ur leken för mín del...sen gick jag ner och kvällsfodra, så alla blev mätta och belåtna och nu ska jag nog själv gå och ta mig ngt att stoppa i magen!

Skrivet av LaMiro, 2009-04-02 21:12

Kommentera:

Signatur:
Skriv här: