En bra gratis blogg
Lista bloggar Om Bloggis
Skapa konto Logga in
Kika

Kika kikar på ica och andra saker

Melodifestivalen - Deltävling 2: Sandviken

Taggar: melodifestival schlager,

Sammanfattning:
Men svenska folket! Vad håller ni på med? Vad är det som fått oss att slänga ut alla låtar som har någon slags uppåttakt med dans och show i? Både Prichard förra veckan och Lindblad denna var ju självklara finalbidrag enligt mig. Vad är vi rädda för? Att de är tjejer? Att de är snygga och vågar visa det? Att de kan dansa och att man kan dansa till deras låt? Förstår inte. Sen röstar vi istället fram den grodgröna Andreas med världens tråkigaste låt som bara är ÄNNU en upprepning av alla andra låtar han gjort. Kan ni seriöst tänka er att folket i Östeuropa (som nu sitter på hela makten i röstningen) kommer bli exalterade över Andreas? Han är tråkig, hans låt är tråkig och han står blickstilla på scen - tråk, tråk, tråk. Manboy hade iaf ett beat och show och har nog chans att ta hem hela tävlingen men jag skulle ju mycket hellre sett Anna som vinnare än Eric. Det känns nu som att hela finalen kommer vara fylld av 14års tjejernas idol-killar och att jag borde rösta på Orsa spelmän i ren protest mot Ola, Manboy och Darin.

  • Manboy är mycket trallvänlig och sätter sig på hjärnan direkt, sen skadar det ju inte att Eric både kan dansa och sjunga och dränker sig själv i vatten. Tyckte både scenografin och dansen var lite 80-tals inspirerad men det kanske är inne igen? Risk att vara för gullig, såg ut som 15 år typ. Lite Darin-copy men bra!
    Snyggt bidrag som förtjänar finalplats även om den som saknar djup i texten.
  • Dogge känns ju så gammal när han tillsammans med "Kebab"-gänget. Han känns inte cool längre Dogge, bara patetisk.
  • Anna - Maria är ju snygg men det är ju ingen refräng! Astråkig, man vill ju bara stänga av.
  • Så nya tricket med Webjoker producerade ju faktiskt fram en bra låt men den förpackades helt fel. Dansbandet Highlights får iaf mig att sluta titta direkt men om man fortsätter lyssna är både text och musik bra.
  • Pauline har ju så skön röst och så skönt groove. Gillar henne och låten. Snygga dansare oxå.
  • Andreas "Skalman" Johnson är ju precis lika tråkig som jag hade väntat mig, eller kanske möjligen lite värre.
  • Kalle & spelmännen blir man ju sådär pensionärsglad av. Det är en fin sång men deras utstrålning och framträdande är ju obefintlig.
  • När Manipulated kommer vaknar man ju ur Orsa koman där i soffan och börjar groova. Asbra uppträdande, bra upptempo låt och snygg sångerska, enligt mig en självklar finalist men tydligen inte ens värd en andra chans enligt svenska folket.

Detta är resultatet av den andra deltävlingen:
Denna vecka hade jag "chix"-tema och hade 5 glada schlagerpiffade tjejer på besök. Det var lite svårigheter med protokollen märkte jag. En av tjejerna körde skala 1-10 istället för 1-5 och en annan kryssade bara ett kryss på Globen och andra chansen kategorierna medan den tredje (engelstalande) tjejen inte förstod de svenska kategorierna, vilket inte var så konstigt kanske.
Här är iaf protokollet denna vecka:
Kategorierna är Trallvänlighet(Trall),Nakenchock (%), EU-vänlig(EU), Uppträdande och Helhetsintryck, sen skulle man oxå tippa på två som gick direkt till Globen och två som gick till andra chansen. Poängskalan var 1-5 förutom i nakenchocks kategorien som gick mellan 0 och 100%.

ArtistTitelTrallNakenchock(%)EUUppträdandeHelhetsintryckAndra chansenGloben!
Eric SaadeManboy4,42,6%3,44,23,413
Andra Generationen & Dogge DoggelitoHippare Hoppare2,40,6%2,22,22,4
Anna-Maria EspinosaInnan alla ljusen brunnit ut1,811,7%1,61,82,2
Highlights & MiStCome And Get Me Now3,221,1%2,62,62,81
PaulineSucker For Love3,619,6%3,83422
Andreas JohnsonWe Can Work It Out20,75%2,51,752,253
Kalle Moraeus & Orsa SpelmänUnderbart2,60,6%21,62,42
Hanna LindbladManipulated382%3,64,44,24

Anna kom på en egen kategori som var ÖE vänligt (ÖstEuropa vänligt), endast bidrag 1 och 2 fick godkänt i denna kategori.

Programledare:
Sara tycker: Christine tar man aldrig på allvar men Måns är het!
Pu tycker: Tillbakablick på gamla programledare - GOA!
Cissi tycker: Ta tillbaka Petra Mede
Kika tycker: Klyva is känns lite gammalt men hand i ishink var ju kul.
Anna tycker: Fint rollspel av kvinnan - respekt
Pausunderhållning:
Sara tycker: Kul inslag om hotete mot melodifestivalen. Mkt fint med Sverigesången men inte så mycket action.
Pu tycker: Planksteks-skylt: Grymt bra. Dolph - I will cry all night! GladaHudikTeatern: Finstämt och vackert.
Cissi tycker: Planksteks-skylten var schysst . Nja på Kent-underhållningen.
Kika tycker: Dpliga ordvitsar jag inte gillar följda av bra som jag gillar, lite ojämt. Sallander sketchen var fin och kul att de hade med Amy Diamond. Dolph på Segway känns mest som dålig budget.
Anna tycker: Tycker inte om isblocksgrejen

Skrivet av Kika, 2010-02-14 18:04

Kommentera:

Signatur:
Skriv här:
Vad heter Pippis författare i förnamn (stor första bokstav)?