Min blogg, där jag blandar humor och vardagsliv med omvärldsreflektioner och ordbajseri.
Min klon är snyggare än... har flyttat ihop med Skvallerbitchen.
(Jag dubbelpostar alla inlägg. Har alltså två likadana bloggar. Nejdå, inte bloggberoende alls. Men tänk om den ena ligger nere då? Va? Va? Den andra hittar ni här http://www.metrobloggen.se/diana)
(Ps: För att lämna en kommentar klicka på "visa hela" eller inläggsrubriken. När ni kommenterar, skriv hela bloggadressen så jag hittar er.)
Minns ni? Fan vad jag skämdes. Jag var fjorton år och satt i soffan och råskämdes. Minns ni snacket efteråt, om att Cypriotisk teve stängde ner. Undrar just om det stämde?
http://www.youtube.com/watch?v=7Tmk23i4giE
Med engelska kommentarer:
http://www.youtube.com/watch?v=AhwVhTMfk-E&feature=related
Lite nyare. Nästan lika kul. Kommentatorerna är så allvarliga, att bara det blir roligt.
http://www.youtube.com/watch?v=BBkQVd5ajNc&NR=1
Visa hela (0 kommentarer)
http://bloggis.se/Diana/105686
Grabbis har varit på begravningen idag. Han är fåordig. Det var vackert. Det var tungt.
Visa hela (1 kommentar)
Ja jäklar vad det brann där. Hoppas att de kunde rädda vissa saker i alla fall. Jag tänker alltid så att det första som ska räddas är liv och det andra är fotoalbumen. Nu kollar jag nästan aldrig i dem, men jag vet att de står i skåpet i hallen. Som en snuttefilt ungefär.
brand
Jag gissar på att vovven lider av tvångstankar. Bara-måste-käka-allt-syndrom. Stackars liten.
hund
Blod har hittats efter nattens bildemolerande på Mejramsgatan. Vad var meningen med den förstörelsen? Hur kommer man på tanken bara?
bildemolering
Visa hela (0 kommentarer)
Tidningarna har ju skrivit om flickan som lämnats tillbaka av sina adoptivföräldrar.
adoptivdotter tillbaka gambia
Nu skriver en bloggare så här om historien: pinsamt
Vad är sant, undrar jag och är det så att man inte kan lita på medierapporteringen alls?
Visa hela (2 kommentarer)
Så kan du hedra Beatrices minne
En stipendiefond till Beatrices minne har instiftats av pappa Gert Fredrixon. På så sätt vill han hedra minnet av sin mördade dotter. Ett stipendieum kommer att delas ut i samband med årsdagen av Beatrices bortgång. Du kan bidra genom att sätta in pengar på kontot i Swedbank: 636-2875 (Beatrice Fredrixons stipendiefond).
Rättegången är i full gång och sedan är det bara att invänta domen. Det som skrämmer mig i denna historien är snacket om heder. Vari ligger hedern i att kallblodigt mörda någon och när blev samhället så här?
//"16-åringen har under rättegången berättat vad som drev honom till attacken mot Beatrice i skogsområdet i Råby 4 maj i år: Skräcken för att han trodde att hon var med barn - och rädslan för pappans reaktion hemma i Irak.
- Han berättade att han kände det som en skam att bli pappa, fadern accepterade inte att sonen umgicks med svenska flickor. Allt det här drog vanära över familjen, säger en person som följt hela rättegången bakom stängda...
Visa hela (0 kommentarer)






