En bra gratis blogg
Lista bloggar Om Bloggis
Skapa konto Logga in
Diana

Min klon är snyggare än... Skvallerbitchen

Min blogg, där jag blandar humor och vardagsliv med omvärldsreflektioner och ordbajseri.
Min klon är snyggare än... har flyttat ihop med Skvallerbitchen.
(Jag dubbelpostar alla inlägg. Har alltså två likadana bloggar. Nejdå, inte bloggberoende alls. Men tänk om den ena ligger nere då? Va? Va? Den andra hittar ni här http://www.metrobloggen.se/diana)
(Ps: För att lämna en kommentar klicka på "visa hela" eller inläggsrubriken. När ni kommenterar, skriv hela bloggadressen så jag hittar er.)



Skrivet av Diana, 2011-11-05

Visa hela (0 kommentarer)

"Två män har häktats i Danmark på misstankar om grova brott: mord på ett spädbarn, incest och våldtäkt." De ska ha haft sex med dottern till den ene mannen och barnet, hon till följd av detta födde, ska de ha brutit nacken på. skånskan gp
Fy satan för vissa människor.

Skrivet av Diana, 2011-11-05

Visa hela (1 kommentar)

Ringde till OLW i måndags för att reklamera "da cheezier snack". Köpte en 220 gramspåse som var fylld med typ 100 gram och så kan man ju inte ha det. Tjejen jag pratade med sa att jag kunde skicka den tomma påsen och bifoga namn och adress. Sagt och gjort. I torsdags kom de här checkarna i brevlådan, tillsammans med en förklaring på hur det kunde komma sig att det var så lite i påsen. Det kallar jag att värna om sina kunder. Ett stort plus till OLW.

Skrivet av Diana, 2011-11-05

Visa hela (0 kommentarer)

Blir glad av att få den här tidningen i brevlådan. Ett antal dagars bajssessioner är räddade.

Middag för mig, när jag är ensam hemma.

Idag ska jag gå och käka middag med äldstadottern, Lillemannen och de små brorsbarnen (5 och 7 år).

Skrivet av Diana, 2011-11-05

Visa hela (0 kommentarer)

Om ni tycker att jag är cynisk, har fel eller något annat så kan ni väl kolla nästa bild:
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.

Och försvaret tar en paus. Fast rest my case låter coolare. Vi säger så. Rest my case.

Skrivet av Diana, 2011-11-05

Visa hela (0 kommentarer)

Skrivet av Diana, 2011-11-05

Visa hela (0 kommentarer)

"Flera personer befaras ha omkommit och upp till 40 skadats vid en seriekrock på motorvägen M5 i Somerset i västra England sent på fredagen." Runt 30 bilar ska ha varit inblandade och 6 lastbilar. Flera personer blev fastklämda och ungefär 10 har livshotande skador. En brandman, med många år i yrket, beskriver det hela som det värsta han sett. Vilken jäkla katastrof. svt gp sr

Skrivet av Diana, 2011-11-05

Visa hela (0 kommentarer)

"Det senaste aktivistförsöket att bryta Israels blockad av Gazaremsan slutade med att israeliska flottan uppbringade fartygen." Aktivisterna har satts på plan hem. Bra det. Stryk borde ha fått också. Terrorvurmare. svt

Någon nekades att komma in på en fest i Partille inatt och bestämde sig därför för att skjuta en man i halsen. Friskt.
Dådet rubriceras som mordförsök och det låter ju rimligt. gp

"Glassplitter, döda råttor i källaren och vanvårdade lägenheter. Så tvingas boende i migrationsverkets flyktingbostäder i Jörn i Skellefteå kommun leva."
Detta låter ju hemskt, men då frågar jag mig: Vart kommer glassplittret ifrån? Är de boende för fina för att använda en sopkvast?
Kom igen nu, här i området städas det på fredagar. En lördag morgon var det något sär som smetat bajs i hissen. Gissa vem som städade bort det? Ja, inte jag då, men maken....

Skrivet av Diana, 2011-11-05

Visa hela (3 kommentarer)